Przeładunek niektórych materiałów jest bardzo prosty. Często wystarczy wózek widłowy lub suwnica, którą oczywiście trudno nazwać prostą metodą przeładunku, ale jest ona elementem większego systemu, w którym działa już w sposób jak najbardziej nieskomplikowany. W wielu przypadkach absolutnie niezbędne jest jednak zaoferowanie daleko idącej uniwersalności. W takich przypadkach wykorzystywane są koparki przeładunkowe.

Zastosowania koparek przeładunkowych

Koparki przeładunkowe wykorzystuje się tam, gdzie nie mamy zwykle do czynienia z całkowicie zestandaryzowanymi elementami lub wymagane jest skomplikowane manewrowanie. Najczęściej koparki przeładunkowe znakomicie sprawdzają się na wszelkiego rodzaju składach złomu czy w tartakach. Koparki do złomu nie różnią się za bardzo swoją konstrukcją od tego, jak buduje się maszyny przeładunkowe stosowane w innych branżach. Zazwyczaj koparka przeładunkowa do złomu posiada innego rodzaju ramię chwytne od tego, co można spotkać w tartaku, gdzie chwyta się po prostu inne elementy. Poza tym reszta jest bardzo podobna.

Koparka przeładunkowa samobieżna

Typowe koparki przeładunkowe to urządzenia samobieżne, ponieważ takie rozwiązanie jest dużo bardziej wygodne niż opcja alternatywna. Warto podkreślić także, ze ich nośność jest dużo większa, niż można sądzić po pierwszym spojrzeniu na budowę koparki. Wiele z nich prezentuje się naprawdę niepozornie w stosunku do zadań, jakie będą wykonywać, ale zastosowane technologie oraz materiały wykorzystane do ich produkcji sprawiają, że bez najmniejszych problemów radzą sobie nawet w mniej typowych warunkach pracy.