W naszym kręgu kulturowym przyjęło się, że okna muszą być czymś chociaż trochę przesłonięte. Wszystko po to, aby zapewnić sobie odpowiednią dozę intymności i prywatności. Dlatego większość z nas wiesza w oknach firany. A jeśli już mamy firany, to najczęściej musimy mieć także zasłony. Zasłony 3D, tradycyjne, zaciemniające – to już zależy od nas. Zobaczmy, jakie rodzaje zasłon proponują dzisiaj producenci.

Zasłony w zależności od pełnionej funkcji

Niezależnie od tego, czy lubimy nowości jak np. zasłony 3D, czy też te bardziej tradycyjne, można podzielić je, uwzględniając funkcję, jaką pełnią zasłony. Kryterium to pozwala wyróżnić zasłony dekoracyjne, zaciemniające oraz panelowe. Rolą tych pierwszych jest przede wszystkim ozdabianie wnętrza. Takie zasłony sprawiają, że pomieszczenie prezentuje się zdecydowanie lepiej. Z pomocą zasłon możemy na przykład ocieplić wnętrze. Zasłony zaciemniające szyje się z grubszych materiałów. Dzięki temu skutecznie chronią one przed dostępem światła. Sprawią również, że ciekawskie spojrzenia sąsiadów nie będą naszym problemem.

Jakie style zasłon 3D

Jeśli chodzi o zasłony, to różnią się one także, jeśli chodzi o styl. Obecnie coraz więcej osób wybiera zasłony 3D, które idealnie wpisują się we współczesną stylistykę wnętrz. W sprzedaży dostępne są jednak również zasłony tradycyjne, które są dobrym wyborem, jeśli mieszkanie urządzone jest w klasyczny sposób. Warto pamiętać, że czasami styl zasłonom można nadać poprzez odpowiednie ich upięcie czy zastosowanie klamry.