Budynki jednorodzinne i obiekty użyteczności publicznej, które zostały zbudowane kilka lat temu oraz te budowane obecnie mają zdecydowanie bardziej skomplikowaną konstrukcję dachową niż domy sprzed kilkudziesięciu lat. Nowe dachy złożone są z kilku warstw. W okresie lata taki dach świetnie chroni wnętrze domu czy innego budynku przed nagrzewaniem się, a w okresie zimowym sprawia, że straty ciepła są minimalne. Membrana dachowa jest jedną z warstw składających się na współczesne dachy.

Rolą jaką pełni membrana

Dla patrzącego na dach membrana dachowa jest warstwą niewidoczną, mimo to jest ona niezwykle ważna. Membrana dachowa chroni zarówno samą konstrukcję dachu jak i warstwę termoizolacyjną przed działaniem wilgoci. Nawet w najlepiej wykonanej warstwie ocieplającej będzie gromadziła się pewna ilość wilgoci. Zadaniem membrany dachowej jest odprowadzanie tejże wilgoci. W efekcie warstwa ocieplająca lepiej spełnia swoją rolę. Membranę dachową układa się od zewnątrz.

Konstrukcja membrany dachowej

Membrana dachowa to materiał, na który składają się trzy warstwy. Do jednostronnego przepuszczania pary wodnej służy warstwa funkcyjna. Pozostałe dwie warstwy pełnią dla niej funkcje ochronne, chronią warstwę funkcyjną przed uszkodzeniami. Do wyboru na rynku są dzisiaj różne rodzaje membran dachowych o różnorodnej funkcjonalności. Wśród nich są membrany specjalne przeznaczone na dachy eksponowane, balastowe i zielone. Parametry techniczne tych membran różnią się od siebie. Przekłada się to na różnicach w cenie.