Według statystyk światowych 10-15% diagnoz medycznych jest niepoprawnych lub niedokładnych. Nie jest tak przerażające, gdy pacjent po prostu dostanie zły lek – ten można szybko wymienić. Jednak co z poważnymi operacjami lub skomplikowanymi schematami leczenia? Każdy lekarz może popełnić błąd, a konsekwencje tego błędu mogą być nieodwracalne. Tutaj wskazane jest, aby się zabezpieczyć. Rodzaj „ubezpieczenia” na wypadek błędu lekarza to druga opinia lekarska.

Kiedy korzystać z drugiej opinii lekarskiej?

Druga opinia lekarska to usługa dla osób, które chcą zweryfikować prawidłowość diagnozy i leczenia, uzyskać niezależną opinię od polskich ekspertów. Pacjent może szukać wyjaśnień na temat dodatkowych badań, procesu powrotu do zdrowia, wpływu choroby na jakość życia. Druga opinia lekarska jest popularna na Zachodzie, w USA i Wielkiej Brytanii. Także u nas prywatne opinie medyczne zaczynają się popularyzować.

Druga opinia medyczna przydaję się, kiedy mamy wątpliwości do fachowości pierwszej porady. Ekspercka opinia medyczna jest wskazana także wtedy, kiedy zachorujemy na poważną chorobę i chcemy dowiedzieć się, czy istnieje alternatywna metoda leczenia.

Kto zwraca się o opinie?

Pacjenci najczęściej zwracali się do neurologów, onkologów i ortopedów w celu uzyskania drugiej opinii medycznej. Klienci pytają także o opinie kardiologów i endokrynologów. Są to głównie lekarze z USA, Niemiec i Izraela. Pacjenci najczęściej są zainteresowani następującymi kwestiami „Czy diagnoza jest prawidłowa i jakie są prognozy dotyczące rozwoju choroby?”, „Czy operacja jest nieunikniona i jak pilnie należy ją wykonać?” oraz „Czy proces dochodzenia do zdrowia zajmie dużo czasu?”.